OM KUNGSÅRA BILDEMONTERING AB

Demonteringen startade 1966 och har med åren expanderat till en yta på 75000m². Vi demonterar 2000 – 3000 fordon varje år, mestadels nyare bilar som vi köper från försäkringsbolag men även äldre fordon.

Vi strävar efter att ligga i framkant på utvecklingen gällande miljö och kvalité.
Vi har bland annat investerat i en materialhanterare för att kunna ta tillvara på så mycket som möjligt från demonterade fordon, vi har en solcellsannläggning på 220kW som producerar en stor del av den el vi använder, vi har bytt ut nästan all belysning till energibesparande LED, vi har oljeavskiljare överallt inkl. dagvattenbrunnarna på gården.
Alla delar kontrolleras och tvättas noggrant, vi vill att kunderna ska bli positivt överraskade när dom tar emot våra delar

Vi är ISO 9001 och 14 001 certifierade.

Personal

Erik
VD

Helene
Kontoret

Ove
Försäljningschef
ove@kungsarabildemo.se

Robin
Försäljning
robin@kungsarabildemo.se

Tom
Försäljning
tom@kungsarabildemo.se

Kim
Försäljning
kim@kungsarabildemo.se

Elin
Försäljning
elin@kungsarabildemo.se

Sebastian
Försäljning
sebbe@kungsarabildemo.se

Ulf
Utesäljare
ulf@kungsarabildemo.se

Johan
Försäljning

Csaba
Inlagring & Lager

Håkan
Pack & Turbil

John
Pack & Turbil

Mattias
Verkstadschef

mattias@kungsarabildemo.se

Daniel
Verkstad

Jasmin
Verkstad

Joel
Verkstad

Johan.S
Verkstad

Linus
Verkstad

Robin.N
Verkstad

Markus
Verkstad